Pedagoga sposób na...,  Przedszkole,  Szkoła

Dzień Praw Dziecka

20 listopada przypada bardzo ważna data w kalendarzu każdego pedagoga
DzieńPrawDziecka!
W życiu codziennym zdarza nam się zapominać o tym, iż nasze dzieci to też ludzie.
Przekonani o tym, że dotychczasowe doświadczenia pozwalają nam na to, by w pełni decydować o życiu naszych pociech, ograniczamy ich zdolność do rozwijania własnej tożsamości czy poszukiwania swojej drogi życiowej.
Oczywiście rozumiem intencje, chcemy chronić nasze dzieci przed błędami, których sami kiedyś doświadczyliśmy, pamiętajmy jednak, że nie jesteśmy w stanie robić tego przez całe życie, więc im wcześniej wdrożymy naukę samodzielności na różnych polach, tym lepiej i dla nas, i naszych pociech!
Zachęcam więc dziś do pozostawiania dzieciom nieco więcej przestrzeni i towarzyszenia im w „podbojach” świata z większego dystansu!